ПАСТКИ ЗАБУДОВНИКІВ ДЛЯ ВКЛАДНИКІВ В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ
08.04.2022

Протягом останніх тижнів, до Юридичної компанії «LawyerS BrotherS» було більше десяти звернень з питань зміни забудовниками в односторонньому порядку вартості квартир та/або порядку здійснення оплати, з посиланням на настання форс-мажорних обставин.

Тож зважаючи на поширену проблематику, хочу надати вкладникам декілька порад зі згаданих питань.

ПО-ПЕРШЕ, уважно читайте договір укладений з забудовником. В усіх договорах, які були проаналізовані адвокатами компанії під час надання консультацій клієнтам, настання форс-мажорних обставин не є підставою для зміни вартості будівництва або ж порядку розрахунків і тим більше в односторонньому порядку.

ПО-ДРУГЕ, не підписуйте ніяких угод про внесення змін до договору, не порадившись з юристом. Траплялися випадки коли забудовники надавали вкладниками на підписання угоди, за якими сторони фіксували сам факт настання форс-мажорних обставин і як наслідок звільнення кожної зі сторін від відповідальності за порушення свої зобов’язань. Здавалося б безневинна угода…

Разом з тим, внесенні зміни фактично викладали в новій редакції розділ чи пункт договору про «форс-мажорні обставини» і вже надавали забудовнику можливість в односторонньому порядку змінювати умови договору.

Прохання забудовника просто поставити підпис, в підтвердження отримання листа з пропозиціями, також поширена практика. Але вкладник ставить підпис в колонці «Отримано та погоджено». Тобто, тим самим погоджує зміни умов договору.

ПО-ТРЕТЄ, не маєте можливості сплачувати внески, краще повідомте забудовника. Цілком логічно, що в період війни багато вкладників перестають сплачувати внески, через брак коштів або ж фізичної можливості це зробити.

Однак, за першої можливості, варто направити забудовнику письмове повідомлення про настання для Вас форс-мажорних обставин і не можливість здійснення поточних платежів.

Деякі з опрацьованих адвокатами договорів, містили умови про обов’язок повідомлення забудовника про настання форс-мажорних обставин. За відсутності повідомлення, вкладник не може посилатися на настання форс-мажорних обставин.

Тож будьте обачними, щоб не потрапити «на гачок» забудовника і пам’ятайте, що настання форс-мажорних обставин звільняє сторону лише від відповідальності за невиконані зобов’язання, а саме зобов’язання однаково треба виконати.

Керуючий партнер Роміс ЧАКАЛОВ