Стягувати борг за кредитом на підставі виконавчого напису нотаріуса – НЕЗАКОННО
19.09.2023

Відповідно до статті 18 Цивільного кодексу України нотаріус здійснює захист цивільних прав шляхом вчинення виконавчого напису на борговому документі у випадках і в порядку, встановлених законом.
За статтею 87 Закону України «Про нотаріат», для стягнення грошових сум або витребування від боржника майна, нотаріуси вчиняють виконавчі написи на документах, що встановлюють таку заборгованість. Перелік таких документів встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 29 червня 1999 року № 1172 був встановлений такий перелік документів, за якими стягнення заборгованості у кредитних відносинах провадилося виключно за нотаріально посвідченими угодами.

26 листопада 2014 року визначений перелік було доповнено новим розділом: «Стягнення заборгованості з підстав, що випливають з кредитних відносин», як підсумок, права стягувачів було розширено, шляхом надання можливості стягувати заборгованість за кредитними договорами, які не були нотаріально посвідчені, на підставі виконавчих написів.

Проте, Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 22 лютого 2017 року у справі № 826/20084/14, Постанову Кабінету Міністрів України якою було внесено зміни до Постанови №1172, визнано незаконною та нечинною в частині, зокрема, щодо доповнення переліку документів розділом «Стягнення заборгованості з підстав, що випливають з кредитних відносин».

Однак, не зважаючи на наявність вказаного судового рішення нотаріуси продовжували і надалі видавати виконавчі написи на підставі кредитних договорів, які не були нотаріально посвідченими.

Двояке тлумачення спірних норм, було врегульоване черговою Постановою Кабінету Міністрів України, яка набрала чинності 28 квітня 2022 року, за якою було внесено зміни до Постанови № 1172 та виключено спірний розділ «Стягнення заборгованості з підстав, що випливають з кредитних відносин».

Таким чином, на законодавчому рівні було остаточно врегульовано питання, щодо видачі виконавчих написів нотаріуса на підставі не нотаріально посвідчених кредитних договорів.

Проте, до цього часу, безліч відкритих виконавчих проваджень на підставі незаконно виданих виконавчих написів нотаріуса, за якими проводяться стягнення коштів.

Здавалося б можна оскаржити такий виконавчий напис в суді, але боржники не охоче йдуть до суду через те, що здебільшого виконавчі написи видані на стягнення невеликої суми боргу (з нашої практики зазвичай від 10 до 20 тисяч гривень) і відповідно судові витрати та послуги адвокатів перевищують якщо не всю суму боргу то, щонайменше половину. Через це схема з виконавчими написами продовжує існувати.

Тож в будь-якому разі тим, хто потрапив в таку ситуацію, радимо все ж звертатися до суду з позовною заявою про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню.