Чи насправді скасовано мінімальний розмір плати за вчинення нотаріальних дій приватними нотаріусами?
01.07.2019

23 червня 2019 року на підставі Указу Президента України від 20.06.2019 № 418/2019 «Про визнання такими, що втратили чинність, деяких указів Президента України» втратив чинність Указ Президента України від 10.07.1998 № 762 «Про впорядкування справляння плати за вчинення нотаріальних дій», який визначав мінімальний розмір плати, що справлялася за вчинення нотаріальних дій приватними нотаріусами. Скасування зазначеного Указу викликало широкий резонанс, в частині наслідків відміни обмеження плати приватним нотаріусам.

Однак, не все так просто як здається на перший погляд, так відповідно до ч. 1 ст. 31 Закону України «Про нотаріат» приватні нотаріуси за вчинення нотаріальних дій справляють плату, розмір якої визначається за домовленістю між нотаріусом та громадянином або юридичною особою.

В той же час, пунктом 3 глави 16 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 № 296/5 передбачено, що приватні нотаріуси за вчинення нотаріальних дій справляють плату, розмір якої визначається за домовленістю між приватним нотаріусом та фізичною або юридичною особою, але не меншу від розміру ставок державного мита, яке справляється державними нотаріусами за аналогічні нотаріальні дії. На даний факт звернула увагу Нотаріальна палата України у своєму Інформаційному листі від 20 червня 2019 року, так Нотаріальна палата України зазначає, що оплата вчинюваних нотаріальних дій здійснюється у відповідності до Закону України «Про нотаріат», з урахуванням положень Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України. Крім того, Нотаріальна палата України зазначає, що у зв’язку з прийняттям рішення про скасування Указу Президента України від 10.07.1998 № 762 «Про впорядкування справляння плати за вчинення нотаріальних дій», вбачається серйозна загроза існуванню державних нотаріальних контор, що є реальною небезпекою для правової системи України та сприятиме розвитку рейдерства.

Тобто при справлянні плати за нотаріальні послуги приватні нотаріуси повинні керуватися не тільки Законом України «Про нотаріат», а й Порядком вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, який й визначає розмір плати нотаріальні послуги на рівні не менше ніж розмір ставок державного мита, яке справляється державними нотаріусами за аналогічні нотаріальні дії.

Також Нотаріальна палата України звертає увагу, що скасування Указу Президента України від 10.07.1998 № 762 «Про впорядкування справляння плати за вчинення нотаріальних дій» має відбуватися у іншому порядку з урахуванням положень Конституції України на підставі відповідного закону, який передбачає альтернативне регулювання того чи іншого економічного питання.