Вивіз дитини за кордон одним із батьків
05.06.2019

З початком сезону відпусток, у багатьох відпочивальників все актуальнішим стало питання: «як перетнути кордон дитині з одним із батьків?».

Відповідь на таке питання міститься у Правилах перетинання державного кордону громадянами України.

Так, згідно встановлених правил виїзд з України дітей, які не досягли 16-річного віку, в супроводі одного з батьків здійснюється як за наявності нотаріально посвідченої згоди другого з батьків так і без такої згоди.

Щодо першого варіанту то він звичайно є простішим і найпоширенішим. Потрібно щоб другий з батьків у нотаріуса надав письмову згоду на виїзд дитини за кордон, із обов’язковим зазначенням у ній держави прямування та відповідного періоду перебування у цій державі.

Для посвідчення вказаної згоди, нотаріусу (зазвичай) потрібно прид’явити паспорт і код (за наявності) особи яка надає згоду та свідоцтво про народження дитини.

Що ж стосується варіанту виїзду дитини за кордон без нотаріально посвідченої згоди другого з батьків, то він має місце у наступних випадках:

1. Якщо другий з батьків є іноземцем або особою без громадянства, що підтверджується записом про батька у свідоцтві про народження дитини, та який (яка) відсутній у пункті пропуску;

2. Якщо у паспорті громадянина України для виїзду за кордон, з яким перетинає державний кордон громадянин, який не досяг 16-річного віку, або проїзному документі дитини є запис про вибуття на постійне місце проживання за межі України чи відмітка про взяття на постійний консульський облік у дипломатичному представництві або консульській установі України за кордоном;

3. У разі пред’явлення документів або їх нотаріально засвідчених копій:

  • свідоцтва про смерть другого з батьків;
  • рішення суду про позбавлення батьківських прав другого з батьків;
  • рішення суду про визнання другого з батьків безвісно відсутнім;
  • рішення суду про визнання другого з батьків недієздатним;
  • рішення суду про надання дозволу на виїзд з України громадянину, який не досяг 16-річного віку, без згоди та супроводу другого з батьків;

4. Довідки про народження дитини, виданої відділом реєстрації актів цивільного стану, із зазначенням підстав внесення відомостей про батька відповідно до частини першої статті 135 СУ України (під час виїзду дитини за кордон у супроводі одинокої матері);

5. Довідки про наявність заборгованості із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за чотири місяці, виданої органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем;

6. Свідоцтва про народження дитини, виданого компетентним органом іноземної держави, що не містить відомостей про батька дитини, легалізованого або засвідченого апостилем, а також без будь-якого додаткового засвідчення у випадках, передбачених міжнародним договором України.

7. У разі тимчасового виїзду з України на строк до одного місяця під час пред’явлення у місці пропуску рішення суду або органу опіки та піклування або їх копій, засвідчених нотаріально чи органом, який їх видав, у якому визначено (підтверджено) місце проживання дитини з одним із батьків, який має намір виїзду з дитиною або який уповноважив на це нотаріально посвідченою згодою інших осіб;

8. У разі тимчасового виїзду з України на строк до одного місяця та більше дитини з інвалідністю, дитини, яка хворіє на захворювання, передбачені частиною п’ятою статті 157 СК України, під час пред’явлення таких документів або їх копій, засвідчених нотаріально чи органом, який їх видав:

  • довідки, виданої органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем, про наявність заборгованості із сплати аліментів (у разі коли сукупний розмір заборгованості перевищує суму відповідних платежів за три місяці);
  • документа, виданого лікарсько-консультативною комісією лікувально-профілактичного закладу, в порядку та за формою, встановленими МОЗ (у разі коли сума заборгованості по аліментах становить понад три місяці, але не більше чотирьох місяців).

Юридична компанія «Lawyers Brothers» радить завчасно подбати про оформлення та отримання необхідних документів, адже в протилежному випадку відпустка може зіпсуватися.