ПЕРЕДУМОВИ ЗВЕРНЕННЯ ДО СУДУ ПРИ ВИРІШЕННІ СПАДКОВИХ СПОРІВ
16.04.2019

Згідно ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов’язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Спадкування здійснюється як за законом, так і за заповітом.

Для здійснення процедури оформлення спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв у шестимісячний строк, який починається з часу відкриття спадщини (ст. 1270 ЦК України). Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.

Після закінчення шестимісячного строку з часу відкриття спадщини за відповідною заявою спадкоємців нотаріусом видається свідоцтво про право на спадщину (за законом чи за заповітом).

Відповідно до роз’яснень, що містяться в пункті 23 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування», свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому чинним на момент такої нотаріальної дії законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину та можливості подальшого оформлення своїх спадкових прав у порядку, передбаченому законом, вимоги про визнання права на спадщину в судовому порядку задоволенню не підлягають у зв’язку з відсутністю порушених прав спадкоємців, щодо захисту яких вони звернулися до суду. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за захистом своїх спадкових прав за правилами позовного провадження.

Після відкриття спадщини і до вирішення спірних правовідносин пов’язаних зі спадкуванням такої спадщини, застосовується законодавство, чинне на час відкриття спадщини.

Таким чином, передумовою зверненню до суду з позовом має передувати вирішення питання про видачу спадкоємцям нотаріусом або органом чи службовою особою, уповноваженою вчиняти нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину.

За відсутності доказів того, що спадкоємець в установленому законом порядку подав нотаріусу заяву про видачу свідоцтва про право на спадщину та що нотаріус відмовив йому у видачі указаного свідоцтва є підставою для відмови в задоволенні позову.

Викладене також узгоджується із правовим висновком викладеним Верховним Судом в Постанові від 16.01.2019 року по справі № 2-390/2006.