Як не платити відсотки та штрафи за отриманим кредитом
06.12.2019

На сьогодні значка частина людей по різним причинам користується послугами банківських (кредитних) установ (далі – Установи). Установи пропонують різні умови кредитування і на перших етапах співпраці не кожен може зрозуміти усіх підводних каменів.

Потенційного позичальника зустрічають приємні, усміхнені працівники, дуже ввічливо все розказуються, кілька хвилин витрачають на оформлення кредиту (кредитних карток), який зазвичай укладається на одній сторінці у вигляді заяви на приєднання до умов кредитування або заяви-анкети і в більшості випадків не містять жодних умов про відсотки, штрафні санкції, строки повернення тощо.

Не отримавши всієї інформації про кредитні умови, «щасливий» позичальник сміливо витрачає кретині кошти.

Якщо ж позичальник вчасно не повернув борг то з ним, в доволі агресивній формі, починають спілкуватися колектори Установи, які вимагають повернення вже значно більшої суми ніж та яка була взята в борг. Збільшення суми аргументують тим, що були нараховані проценти, штрафи, комісії тощо, з якими позичальник погодився підписавши один папірець на якому маленьким реченням написано, що позичальник ознайомлений з умовами та правилами надання кредиту, які розміщені на сайті Установи.
У випадку непогашення боргу в добровільному порядку, Установа звертається до суду з позовом про стягнення заборгованості. Шкода, але донедавна судова практика в Україні була досить неоднозначною і в більшості подібних випадків ставала на бік Установ та стягувала з необачного позичальника всі відсотки, штрафи, комісії тощо.

Однак, таку ситуацію вдалося врегулювати Великій Палаті Верховного Суду яка в Постанові від 03.07.2019 року у справі № 342/180/17 зауважила, що: «пересічний споживач банківських послуг з урахуванням звичайного рівня освіти та правової обізнаності, не може ефективно здійснити свої права, бути проінформованим про умови кредитування за конкретним кредитним договором, який укладений у вигляді заяви про надання кредиту та Умов та правил надання банківських послуг, оскільки Умови та правила надання банківських послуг це значний за обсягом документ, що стосується усіх аспектів надання банківських послуг та потребує як значного часу, так і відповідної фахової підготовки для розуміння цих правил тим більше співвідносно з конкретним видом кредитного договору.

А також, Умови та правила надання банківських послуг, які розміщені на сайті Установи не містять підпису позичальника, тому їх не можна розцінювати як частину кредитного договору. Отже, відсутні підстави вважати, що сторони обумовили у письмовому вигляді ціну договору, яка встановлена у формі сплати процентів за користування кредитними коштами, а також відповідальність у вигляді неустойки (пені, штрафів) за порушення термінів виконання договірних зобов’язань».

То ж, з появою такої правової позиції суду, у позичальників з’явилася реальна можливість в судовому порядку домогтися визнання незаконно нарахованими відсотки, штрафи, комісії та інші платежі, які були нараховані понад суму самої позики за умови, що позичальник під підпис, не ознайомлювався з повним текстом Умов та правил надання банківських послуг.