Виконавчий напис нотаріуса – як інструмент для стягнення неіснуючої заборгованості
26.08.2019

Вже досить давно в Україні закріпилися так звані факторингові компанії, які купують у кредитних устав дебіторську заборгованість клієнтів і вже потім стягують борг безпосередньо в позичальника.

Один із сучасних, і на перший погляд законний спосіб стягнення заборгованості є – виконавчий напис нотаріуса.

Факторингові компанії викупивши заборгованість боржника, звертаються до нотаріуса з заявою про видачу виконавчого напису.

Відповідно до п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 29 червня 1999 року № 1172 «Про затвердження переліку документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів», для виконавчого напису додаються: оригінал кредитного договору; засвідчена стягувачем виписка з рахунка боржника із зазначенням суми заборгованості та строків її погашення з відміткою стягувача про непогашення заборгованості.

Тобто, нотаріус при вчиненні вказаної нотаріальної дії, перевіряє наявність заборгованості боржника, виходячи з розгляду документів поданих самим кредитором.

В свою чергу, виконавчий напис є виконавчим документом на підставі якого, виконавча служба (або приватні виконавці) здійснює стягнення заборгованості в примусовому порядку.

Здавалося б все в рамках закону, визначений механізм видачі та затверджений перелік документів які необхідно подати нотаріусу. Однак, це тільки на перший погляд.

Так, протягом 2019 року Юридична компанія «Lawyers Brothers» зустрічала випадки коли:

  • клієнт повністю виплатив свій кредит, однак банк все ж відступив своє «право вимоги» до такого боржника факторинговій компанії, яка за вказаною вище схемою отримує виконавчий напис у нотаріуса
  • підпис клієнта на кредитному договорі був підроблений, але це не завадило отримати виконавчий напис новому кредитору
  • валютний кредит був виплачений клієнтом в 2010 році, про що наявна довідка з банку. В той же час, у 2019 році банк, відступив право вимоги за кредитним і іпотечним договором факторинговій компанії, яка пред’явила виконавчий напис до виконання і приватним виконавцем було відкрито виконавче провадження та накладено заборону на предмет іпотеки.

Все б нічого і здається такі дії є очевидно незаконними, однак людині яка втрапила в таку ситуацію доведеться звертатися до суду з позовною заявою – про визнання виконавчого напису нотаріуса таким, що не підлягає виконанню.