Безоплатна правова допомога (Pro Bono)
Результати проведення Всеукраїнського дня безоплатної правової допомоги – 2012
29.11.2018

25 травня 2012 року пройшов третій Всеукраїнський день безоплатної правової допомоги, започаткований у 2010 році Асоціацією правників України.
Ініціатива передбачала надання в цей день адвокатами правової допомоги малозабезпеченим особам, громадським, благодійним та іншим неприбутковим організаціям, а також суб’єктам малого підприємництва.
Проведення такого заходу мало на меті не лише дієво допомогти тим, хто потребує допомоги адвокатів, проте не має достатніх коштів на її оплату, але й залучити більшу кількість юридичних фірм та адвокатських об’єднань до надання правової допомоги.

До ініціативи, за даними АПУ, долучилися близько 80 юридичних компаній з різних міст України. Інформація щодо можливості отримати безоплатну консультацію доводилась до громадян передусім через Інтернет, про що свідчать дані отриманих звітів від учасників ініціативи. Консультації у переважній більшості випадків надавалися юристами під час особистого прийому в офісі або по телефону. А традиційно найактуальнішими питаннями залишаються цивільні правовідносини, право власності та соціального захисту.

ЮК «Арес» (м. Харків) цього дня прийняла в своєму офісі 15 осіб. Громадяни цікавилися оформленням прав на земельну ділянку, цивільними правочинами та навіть потребували допомоги у кримінальних справах. За словами директора Романа Чумака, для жителів Харківського регіону залишаються болючими питання відкриття власної справи, вибору системи оподаткування та організаційно-правової форми майбутнього підприємства. ЮК «Арес» вперше взяла участь у цій ініціативі і наразі заявила про свою готовність брати участь у наданні про боно допомоги й надалі.

Черкаська юридична компанія «Лойєрз Бразерз» встигла цього дня надати консультації більше 20 осіб, використовуючи для поширення інформації не лише Інтернет, але й газети та радіо. Громадян цікавили порядок спадкування за законом, розподіл майна, стягнення аліментів, порядок виплати не донарахованої пенсії, питання приватизації та продажу нерухомості тощо.

«За результатами участі у Всеукраїнському дні безоплатної правової допомоги ми з партнерами вирішили встановити один робочий день на місяць (кожна третя п’ятниця) днем «pro-bono», в який безкоштовно надавати юридичну допомогу соціально та фінансово незахищеним верствам населення за попереднім записом», – повідомив керуючий партнер Юридичного об’єднання Legal Kiev Сергій Телешов.

А у Дніпропетровську цього дня була створена громадська приймальна на базі приватної юридичної консультації. Члени АПУ Валерія Василюк та Василь Клименко надавали безкоштовні юридичні консультації з широкого кола юридичних питань. Більшість громадян, які звернулися за безкоштовною консультацією, потребували допомоги у сфері цивільних, зокрема, сімейних правовідносин. Значна кількість нарікань була направлена на адресу органів державної влади, власне щодо порушення Законів України «Про виконавче провадження», «Про міліцію», а також Кримінального кодексу України.

Цього року ініціативу АПУ підтримали також і профільні громадські організації: Асоціація адвокатів України, Союз адвокатів України, Рада адвокатів України, Міжнародний фонд «Відродження», Українська Гельсінська спілка з прав людини та Українська фундація правової допомоги, Київська міська Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури, а також велика кількість юридичних фірм та адвокатських об’єднань.

Власне у столиці 25 травня Асоціація правників України за участі цілої низки профільних громадських організацій провела круглий стіл, присвячений практиці та проблемам надання про боно послуг населенню.

Представники профільних громадських організацій ділилися своїми успіхами та проблемами на шляху реалізації програм безоплатної правової допомоги. У якості модераторів круглого столу виступили директор програми «Верховенство права» Міжнародного фонду «Відродження» Роман Романов та директор Української фундації правової допомоги Олександр Павліченко.

Директор російського філіалу Інституту «Право суспільних інтересів» (Pilnet) Дмитро Шабєльніков (Москва), розповідаючи про ситуацію з наданням про-боно допомоги в Росії, звернув увагу на те, що в його країні наразі пропозиція перевищує попит. Так, чимало юридичних фірм готові надавати юридичну допомогу безкоштовно, однак кількість звернень залишається порівняно невеликою. На його думку, це пов’язано з тим, що, зокрема, громадські організації часто не усвідомлюють, що їх проблеми мають саме правовий характер.

Розповідаючи про досвід власної організації у наданні правової допомоги, представник ГО «Самопоміч» Зоряна Христина (м. Львів) пов’язала успіх у реалізації цієї ініціативи з заходами Відділення АПУ у Львівський області, завдяки яким вдається «достукатися» до юридичних фірм та адвокатів та налагодити прямі контакти з правниками.

Під час круглого столу стало відомо, що в Україні близько 11 млн. громадян потребує правової допомоги, при цьому минулого року до громадських приймалень з надання допомоги малозабезпеченим верствам населення звернулося вього близько 200 тисяч осіб.

Джерело: http://pravovadopomoga.org/?p=505